ÖNSÖZ

OSMAN BOZDEMİR

MEDDAH/YAZAR

 

Yeniden merhaba değerli okurlarım;

2. baskıyla karşınızdayım. Yoğun ilgi ve alakanıza teşekkür ediyorum. Harmanbiş etkinliklerine katılımınız beni çok mutlu etti. Harikulade bir neslin genç temsilcileriyle tanışmaktan onur duydum. Tanışmaya devam edeceğiz. Bu yeni baskılarda içimizdeki çocuk yaşadıkça milyonlara ulaşmaya devam edecek. Elinizde taşımaktan hiç çekinmeyeceğiniz Harmanbiş’i sokağınızdaki, apartamanınızdaki arkadaşlarınıza, dostlarınıza gösterip, “bakın böyle mutlu bir dünya var“ deyin. Çocukluğunu yaşatın onlara.


Oyun; her şeyden önce eğlendiren, eğlendirirken de eğiten ve öğreten, karşılıklı saygı ve sevgi bilincini geliştiren, gerçek yaşam alıştırmalarıdır. Oyun; gelenek ve göreneklerin yeni nesillere aktarılmasını sağlayan bir kültürdür. 


Oyun; çocuğun fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal yönden gelişimini sağlayan bir disiplindir.


Oyun; yarışma, kazanma ve kaybetme kavramlarını çocuklarımıza en olumlu şekilde öğreten değerler bütünüdür. Oyun neşelendiren, heyecanlandıran, paylaşmanın mutluluğunu yaşatan bir arkadaştır.


912 yılına ait bir Çin ders kitabında körebe oynayan çocukların çizimi var. Körebe, seksek, ip çekme oyunları eski Roma döneminde de çocukların sevdiği oyunlarmış.


Türk kaynaklarında da bu oyunlar yer alıyor. Örneğin uzuneşek ve çelik-çomak oyunları 1074 yılında Kaşgarlı Mahmut tarafından yazılan Divanü Lügati’t-Türk’te yer alıyor. Yani bu oyunlar, 1070’li yıllarda hatta daha önceleri de Türk toplumunda çocuklar arasında oynanıyordu. Yine aşık oyununun da Orta Asya Türkleri arasında oynanan bir oyun olduğu tahmin ediliyor. Bunlar gibi birçok oyun gerçekte Türk milletinin kültüründe yer alıyor ancak günümüzde birçoğu unutulmaya yüz tutmuş durumda.


Bu çalışma hem kültürümüzün önemli bir parçası olan çocuk oyunlarımızı yarınlara aktarmak hem de çocuklarımızın gelişimine katkı sağlayarak kolayca öğrenmeleri için hazırlanmıştır.


 
prev next
play
 • kapak
  kapak kapak
 • 1
  1 1
 • 2
  2 2
 • 3
  3 3
 • 4
  4 4
 

Harmanbiş...

Kitabımız üç gruba hitap ediyor. Birincisi siz çocuklara, ikincisi ebeveynlere, üçüncüsü ise eğitimcilere.


Kitabımızda yer alan her oyunun giriş bölümünde, oyunun nasıl oynanacağına, nelere ihtiyaç duyacağımıza ve en önemlisi de nasıl daha keyifli hâle getirebileceğimize değinmeye çalıştık.


Dokuz kategoriye ayırdığımız oyunlar içinden; evde ya da sokakta, yaz ya da kış, gece ya da gündüz, her koşul ve durumda oynayarak keyifli vakit geçireceğiniz oyunlar seçebilirsiniz.


Sevgili çocuklar,

Umarım tüm dünyaya, “Önce oyun sonra ders!” ilkemizi anlatabiliriz.


Biz inanıyoruz ki, sizlerin bedenen ve ruhen gelişiminizde en az beslenme kadar önemli olan hususlardan birisi de oyundur.


“Sizlerle sokak buluşmaları tertiplemek, etkinlik programlarıyla bir araya gelmek, oyunlar oynamak ve mutlu bir hatıra fotoğrafı çektirmek için sabırsızlanıyorum” demiştim ilk baskıda. Hepsi oldu, çok şükür.


Kıymetli anneler, babalar,

Çocuklarımızı keşfetmenin bir yolu da bu oyunlarımız. Oyunlarımız diyorum, çünkü millî ve bize ait olan, kültürel değerlerimizi taşıyan bir aracı olarak da oyunlarımızı görüyorum.


TV, bilgisayar ve cep telefonlarının çepeçevre sardığı bir dünyada çocukları sokaktaki ya da evdeki oyunlara çekmenin de ne denli zor olduğunu gayet iyi biliyorum. Sıkılmadan saatlerce bilgisayar ve cep telefonlarıyla ilgilenen ve televizyonu gözünü kırpmadan seyreden bir çocuğu internetten mahrum bırakınca nasıl feveran ettiğini biliyorum. Anne ve babaların çocuklarına bu oyunları tanıtmaları bizim en büyük mutluluğumuz olacaktır. Çocuklarınızla lütfen oyun oynayın.


Birbirinden değerli öğretmenlerim;

Her öğretmen gibi ben de çocukları seven birisiyim. Neredeyse yok olmaya yüz tutan mahalle kültürünü, yani mahalle ruhunu  gelin sizin yardımlarınızla yeniden canlandıralım.


Çocuklarımıza yatırım yapalım. Bunu yaparken çocukların dünyasına zamanda bir yolculuk yaptırarak bu rehber kitap eşliğinde kendi çocukluğumuzun oyunlarına götürelim.


Kitapta danışman pedagogumuzun oyunların çocuğun zihinsel ve fiziksel gelişimine katkısını anlatan bir bölüme de yer verdik. Girişte. Bu bilgileri paylaşmak öğrencilerinizle iletişim kurmadaki işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Bu konuda her an destek olacağımı belirtmek isterim. Web sitemizden ve sosyal medya hesaplarımızdaki video ve eğitim paylaşımlarımızdan yararlanabilirsiniz. Oyunları keyif alarak oynayacağınızı ümit ediyorum.


Çocuklarla/gençlerle izci kamplarında, okul etkinliklerinde ve çeşitli sosyal faaliyetlerde her buluştuğumda bu kitaptaki oyunları büyük bir keyif alarak oynuyoruz. Hatta büyüklerin de eğitim programlarında bu oyunları oynarken zevk aldıklarına pek çok kere şahit oldum.


Kitabımızın oluşmasında en büyük katkıya sahip olan bu oyunların pek çoğunu ilk kez kendilerinden dinlediğimiz büyüklerime bize vakit ayırdıkları ve bu oyunların gelecek nesillere aktarılmasına aracı oldukları için şükranlarımı sunarım. Ayrıca, tasarım ve çizimde emeği geçen arkadaşlarıma, öğrencilerime, kitabın hazırlanma safhasında uygulamalara sabırla katılan eşime ve çocuklarıma teşekkür ediyorum.


Saygılarımla.

01 Mayıs ‘18